تبلیغات
سیستم مدیریت کیفیت - ISO 9001 - ISO/TS شرکت مهندسی مشاور یاران مهر - اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش چهارم
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

آدرس و شماره تماس:

نشانی: تهران - بزرگراه شهید گمنام - خیابان جهان آرا - کوچه زنجانی - پلاک 135 - واحد 4

کد پستی: 1438666981

تلفکس: 88026344-021

نظرسنجی
استاندارد ISO9001 بر روی کدامیک از شاخص های عملکردی سازمان تاثیر بیشتری دارد؟


صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

 

برای ورود به وب سایت رسمی شرکت مشاوره یاران مهر اینجا كلیك كنید

(مرادیان) Tel: 09122178808   

معرفی نرم افزار QMS سوابق کاری شرکت معرفی شرکت
سه شنبه 8 آبان 1386
اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش چهارم

   كنترل كیفیت Quality Control

 

كنترل كیفیت یكی از مباحث مهندسی صنایع و سیستم‌هاست. كنترل كیفیت علاوه بر دسترس‌پذیر كردن كیفیت، بهره‌وری فعالیت سازمان را نیز افزایش می‌دهد. در این راستا بسته به نوع عوامل مؤثر در كیفیت و وسعت حوزه بررسی، كنترل كیفیت آماری، تضمین كیفیت و كنترل كیفیت فراگیر مطرح شده‌اند. هر یك از كنترل‌های اشاره شده به مقدمات و ابزاری نیاز دارند كه طراحی و پیاده‌سازی آنها در مهندسی صنایع و سیستم‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند.كنترل كیفیت واحدی است كه در زمینه اداره‌ی استاندارهای تعیین شده از سوی سازمان وهمه مواردی كه توسط سازمان مصرف و تولید می شوند مسئول است و بازرسی ، یك قسمت مهم از این جریان می باشد.

   مدیریت و كنترل پروژه Project Management - Control

 

پروژه به كار یا مجموعه‌ فعالیت‌هایی گفته می‌شود كه تكرار پذیر نباشند. برای مثال تولید یك محصول، یك فعالیت تكراری است كه یك كارخانه در طول سال‌ها انجام می‌دهد ولی احداث یك بخش جدید كاری ممكن است در طی سال‌ها تنها یك بار اتفاق بیافتد. تكنیك‌هایی كه در مدیریت و كنترل پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند به تمامی پرسش‌های فوق پاسخ می‌دهند و تصویر مناسبی از وضعیت پروژه را كه ممكن است شامل هزاران فعالیت باشد در اختیار مدیریت قرار می‌دهد.

   سیستم‌های حقوق و دستمزد توضیحات بیشتر

 

مهندسی صنایع با استفاده از مباحث و تكنیك‌های برنامه‌ریزی نیروی انسانی، شرح و خصوصیات فعالیت‌های تولیدی را مشخص كرده و میزان حقوق و دستمزد نیروی انسانی را برآورد كند. به منظور تعیین میزان حقوق و دستمزد، هر فعالیت ارزیابی شده و بر اساس معیارهایی، ارزش‌گذاری می‌گردد.

   سیستم‌های اطلاعات توضیحات بیشتر

 

اطلاعات به عنوان یكی از اجزای سیستم نقش مهمی در فعالیت‌های مهندسی صنایع به عهده دارد. ضرورت جمع‌آوری، سازماندهی و استفاده از اطلاعات در تصمیم‌گیری، شاخه‌ای به وجود آورده است كه در هر فعالیت مهندسی صنایع به كار گرفته می‌شود. سیستم‌های اطلاعات به علت اهمیت و وسعت، در سطوح كلاسیكی از جمله سیستم‌های پردازش مبادلات، سیستم‌های اطلاعات مدیریت، سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌گیری و سیستم‌های خبره دسته‌بندی شده‌اند كه در مهندسی صنایع و سیستم‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

   Team Working كار تیمی

 

كار تیمی(Team Working)، تیم های كاری مؤثر، و "ساختن تیم" یكی از جذابترین موضوعاتی است كه اخیرا در سازمانها مطرح می شود؛ با اینکه در بعضی فرهنگهای کاری، کار تیمی را مانع پیشرفتهای فردی می دانند بطوری که فردمحوری باعث شکست در اهداف گروهی می شود(مثل ایران)، ولی می توان گفت منافعی که از موفقیت تیم بدست می آید بسیار چشمگیرتر و مطلوبتر از منافع فردی است. تیمهای موفق و كار گروهی، سرآغازی برای رسیدن به اهداف استراتژیك سازمان هستند؛ حتی می توان گفت تیمهای كاری مؤثر، نقشهای فردی كاركنان را برجسته و كاملتر كرده ، سازمان را قادر می كند كه به مشتریان خدمات بیشتری را ارائه كند.

   RSA الگوریتم RSA Algorithm

 

الگوریتم RSA پس از آنکه ران ریوست (Ron Rivest)، آدام شامیر (Adam Shamir) و لن ادلمن (Len Adleman) در سال 1977 آنرا بدست آوردند به این نام مشهور شد، هرچند تکنیک های اولیه آن پیشتر در سال 1973 توسط فردی بنام کلیفورد کوکس (Clifford Cocks) بدست آمده بود اما تا سال 1977 اولا" الگورتیم کاملا" محرمانه بود و ثانیا" به سادگی زمان حال نبوده است.

   کتاب الکترونیکی ebook

 

. کتاب های الکترونیکی یا ebooks صرفاً نسخه های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند، بلکه میتوانند علاوه بر‏‎‍ متن، فیلم، صوت، تصاویر و انیمیشن را نیز شامل شوند. بعلاوه می توانند درقالب فایل هایی که می تواند توسط یک کامپیوتر اجرا شود مانند قالب های Word Text ،HTML ،PDF وفایل های اجرایی EXE درآیند.

   تجارت الکترونیکی E-commerce

 

بطور کلی واژه تجارت الکترونیک اشاره به معاملات الکترونیکی می نماید که از طریق شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد. ابتدا، خریدار یا مصرف کننده به جستجوی یک مغازه مجازی از طریق اینترنت می پردازد و کالای را از طریق web یا پست الکترونیکی سفارش می دهد. نهایتاً کالا را تحویل می گیرد. تجارت الکترونیکی، مبادله ی الکترونیکی داده هاست. بطور خلاصه می توان گفت که مبادله الکترونیکی داده عبارت از تولید، پردازش، کاربرد و تبادل اطلاعات و اسناد به شیوه های الکترونیکی و خودکار بین سیستم های کامپیوتری و براساس زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با کمترین دخالت عامل انسانی. البته تجارت الکترونیک حیطه ای به مرابت گسترده تر از مبادله الکترونیکی داده داردو آن یک تحول و انقلاب در عرصه ارتباطات است. تجارت الکترونیکی در ساده ترین تعریف عبارت از یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره کردن، سفارش، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی است که بصورت الکترونیکی انجام می شود. لذا تجارت الکترونیک روشی است براساس آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه های ارتباطات کامپیوتری خرید و فروش می شوند

   شبکه Network

 

اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.

   نرم افزار پریماورا Peimavera Project Planner

 

از این نرم افزار برای زمان بندی و همین طور کنترل پروژه های مختلف استفاده می شود. در پروژه های ساختمانی، صنعتی، نرم افزاری و در هر نوع پروژه دیگر که فعالیت های مختلف در آن به طور منظم انجام می شوند می توان از این نرم افزار برای زمان بندی و کنترل پروژه و براورد هزینه آن پروژه ها استفاده کرد. اساس کار بدین صورت است که ابتدا با وارد کردن فعالیت های پروژه در نرم افزار و مشخص کردن ارتباط بین این فعالیت ها، منابع مورد استفاده در پروژه ها را نیز روی فعالیت ها اعمال می کنیم. سپس نرم افزار با توجه به رابطه بین فعالیت ها و منابع، فعالیت ها را طوری زمانبندی می کند که پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن به اتمام برسد. همچنین اگر هزینه استفاده از منابع را نیز به نرم افزار بدهیم براورد کلی هزینه پروژه را نیز خواهیم داشت. قابل ذکر است که این نرم افزار مشخص می کند که تک تک فعالیت ها در چه زمانی باید شروع شوند و در چه زمانی خاتمه یابند.

   پست صوتی Voice box

 

اینگونه سیستمها یا به صورت منفرد و یا به عنوان بخشی از یک IVR موظف به دریافت پیامهای صوتی و یا فاکس کاربر هستند. این سیستمها به صورت یک ماشین پاسخگو-Answering Machine- عمل می کنند و گاهی از یک پیامگیر ساده - مانند دستگاههای پیامگیر و یا تلفن های دارای پیامگیر- عملی می کنند و گاهی قابلیت آن را دارند که به جای استفاده از پیامگیری های متعدد برای یک سازمان به عنوان یک مرکز مشترک، پاسخگوی همه تماس ها باشند، پیامها را تفکیک کنند و با انتخاب فرستنده پیام، آن را به صورت انحصاری در اختیار بخش و یا فرد خاصی قراردهند. این سیستمها این تفکیک پیام را از طریق ایجاد صندوق های پستی صوتی (Voice Mail Box) انجام می دهند.

   وب سایت Website

 

واژه های وب سایت Web Site، وب پیج Web Page، هوم پیج Home Page اصطلاح های مترادفی هستند که هر سه مکان و یا آدرس اینترنتی بخصوصی را روی اینترنت مشخص میکنند. بخش فیزیکی یک وب سایت از ترکیب برنامه ها و کدهای مختلف، که معمولترین آن کد اچ-تی-ام-ال HTML است، تشکیل شده که به روشهای گوناگون توسط کاربران طراحی میشود. وقتی که بخش فیزیکی وب سایت آماده شد، میبایستی آن را بروی یک وب سرور Webserver قرار داد تا وب سایت مربوطه از طریق اینترنت قابل رویت بشود. وب سرور، کامپیترهای مخصوصی هستند که بخش کوچک آن معروف به فضای وب Web hosting توسط فروشندگان خدمات اینترنتی، آی اس پیISP به متقاضیان عرضه میشود. وب سایت یک شرکت و یا یک سازمان مکانی است بروی اینترنت که آنها میتوانند متقاضیان علاقمند را از وجود خود و همچنین سرویس و کالاهای موجود مطلع سازند.

   شبیه ساز Simulator

 

نرم ‏افزارهای شبیه ‏سازی - Simulation- مدیران را قادر خواهد ساخت قبل از اجرای هر سیستم تولیدی یا خدماتی و یا سیستم‏های در دست اجرا و یا در حال كار را مدل و شبیه سازی نموده و بررسی‏های لازم آماری را در تمامی ابعاد آن، جهت اتخاذ تصمیم بهتر و با هدف كاهش هزینه و افزایش سود - یا راندمان- به‏ عمل آورند.

   Global Positioning Systems GPS

 

سیستم محل یابی جهانی (Global Positioning Systems)، بک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره ای است که از شبکه ای با 24 ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند. این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال 1980 استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد. خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعت شبانه روز در دسترس است. پدید آوردنگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است

   سنترینو Centrino

 

سنترینو عنوان تجارتی شرکت اینتل برای پردازنده های لپ تاپ می باشد ، در این پردازنده ها به دو قابلیت مهم توجه گردیده ، یکی پشتیبانی از سیستم شبکه بیسیم WIFI و دیگری تولید حرارت کم توسط CPU های سنترینو ، این خصیصه باعث گردیده که مصرف باطری لپتاپ به مراتب از نمونه های متاخر آن کمتر بوده و در بعضی مدلهای لپ تاپ توانایی 7 ساعت کار یکسره در یک نوبت شارژ ایجاد شود و دیگر اینکه بدلیل حذف وسایل خنک کننده بزرگ قبلی وزن لپ تاپ نیز کاهش یابد ، همچنینL2 Cache پردازنده سنترینو 2 مگا بایت است که حداقل دو برابر پردازنده پنتیوم 4 می باشد. در آخرین تکنولوژی بهبود یافته سنترینو که معروف به سوناما ست ، باس پردازنده به 533 مگاهرتز رسیده است

   توپولوژی باس Bus Topology

 

در این نوع از اتصال فیزیکی شبکه از کابلهای هم محور یا Coaxial استفاده میشود. کابلهای coaxial نوشته شده توسط ابوالفضل مرادیان ساعت 06:10 ق.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()