تبلیغات
سیستم مدیریت کیفیت - ISO 9001 - ISO/TS شرکت مهندسی مشاور یاران مهر - اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش سوم
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

آدرس و شماره تماس:

نشانی: تهران - بزرگراه شهید گمنام - خیابان جهان آرا - کوچه زنجانی - پلاک 135 - واحد 4

کد پستی: 1438666981

تلفکس: 88026344-021

نظرسنجی
استاندارد ISO9001 بر روی کدامیک از شاخص های عملکردی سازمان تاثیر بیشتری دارد؟


صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

 

برای ورود به وب سایت رسمی شرکت مشاوره یاران مهر اینجا كلیك كنید

(مرادیان) Tel: 09122178808   

معرفی نرم افزار QMS سوابق کاری شرکت معرفی شرکت
پنجشنبه 26 مهر 1386
اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش سوم

   توجیه اقتصادی توضیحات بیشتر

 

روشی علمی مبتنی براطلاعات اقتصادی - آماری و ... که به وسیله آن میتوان بازده مالی یک پروژه را در آینده پیش بینی کرد . در روشهای جدید با استفاده از نرم افزار میتوان به روند جریان سرعت و دقت بیشتر بخشید.

   MS-Project ام.اس پروژکت

 

ام.اس پروژکت یک وسیله مدیریت پروژه های طولانی است که مورد کاریرد معلمان ، دانش آموزان ، سرپرستان و کارمندان جهت مدیریت زمان و کنترل جریان کار هر گونه پروژه یا کاری است. استفاره از جداول و فهرست پروژه ها می تواند انجام کار های بزرگ را مدیریت کند و همچنین قابلیت مدیر را در تغییر جدول کاری و زیر پروژه ها افزایش می دهد.

   Primavera نرم افزار کنترل پروژه

 

از این نرم افزار برای زمان بندی و همین طور کنترل پروژه های مختلف استفاده می شود. در پروژه های ساختمانی، صنعتی، نرم افزاری و در هر نوع پروژه دیگر که فعالیت های مختلف در آن به طور منظم انجام می شوند می توان از این نرم افزار برای زمان بندی و کنترل پروژه و براورد هزینه آن پروژه ها استفاده کرد. اساس کار بدین صورت است که ابتدا با وارد کردن فعالیت های پروژه در نرم افزار و مشخص کردن ارتباط بین این فعالیت ها، منابع مورد استفاده در پروژه ها را نیز روی فعالیت ها اعمال می کنیم. سپس نرم افزار با توجه به رابطه بین فعالیت ها و منابع، فعالیت ها را طوری زمانبندی می کند که پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن به اتمام برسد. همچنین اگر هزینه استفاده از منابع را نیز به نرم افزار بدهیم براورد کلی هزینه پروژه را نیز خواهیم داشت. قابل ذکر است که این نرم افزار مشخص می کند که تک تک فعالیت ها در چه زمانی باید شروع شوند و در چه زمانی خاتمه یابند.

   شبیه سازی Simulation

 

نرم ‏افزارهای شبیه ‏سازی - Simulation- مدیران را قادر خواهد ساخت قبل از اجرای هر سیستم تولیدی یا خدماتی و یا سیستم‏های در دست اجرا و یا در حال كار را مدل و شبیه سازی نموده و بررسی‏های لازم آماری را در تمامی ابعاد آن، جهت اتخاذ تصمیم بهتر و با هدف كاهش هزینه و افزایش سود - یا راندمان- به‏ عمل آورند.

   کنترل پروژه Control Project 

 

به مجوعه عوامل و راهکارهای متناسب برای کاهش هزینه ها و انجام پروژه در زمان مقرر و در نهایت افزایش بهره وری اطلاق میشود.

   Certification Body توضیحات بیشتر

 

شرکت های بین المللی نظارت کننده بر روند اخذ گواهینامه ها و اطلاعات جمع آوری شده توسط ممیزان داخلی که کار سر ممیزی نهایی را انجام می دهند.

   VNC Virual Network Computer 

 

ایجاد یک شبکه مجازی بین حداقل دو سیستم کامپیوتری با قابلیت کنترل تمام یا قسمتی از کامپیوتر میزبان.

   Smart Card کارت هوشمند

 

کارت هوشمند در واقع قطعه ای از سیلیسسوم است که روی یک بدنه پلاستیکی قرار میگیرد و از جمله ویژگیهای اصلی آن حافظه حفاظت شده و ریز پردازنده ای است که روی چیپ قرار دارد.

   Security امنیت

 

حفاظت از سیستم کامپیوتر و داده های آن در برابر صدمات و آسیب دیدگیها و استفاده از سیستم توسط افراد غیر مجاز.

   Mobility تحرک

 

به سیستمهایی که قابلیت جابجایی و تحرک دارد اطلاق میشود. این خصوصیت یکی از ارکان مهم در شبکه های بی سیم میباشد که مد نظر قرار میگیرد.

   MBA Master of Business Administrator 

 

رشته تحصیلی MBA در حدود ده سال است که در دانشگاه های ایران تدریس می شود و اخیرا نیز با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.MBA مخفف عبارتMaster of Business Administrator می باشد و دارای گرایش های متعددی می باشد که دانشجویان در سال دوم تحصیل می توانند گرایش مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل در این رشته برگزینند. MBA یکی از پرطرفدارترین و پر سود ترین رشته های تحصیلی است و برای تحصیل در آن شما با هر مدرک لیسانسی می توانید در آزمون های مربوطه ثبت نام کنید. رشته MBA به دلیل تفاوت های ماهیتی از ظاهر آسان و جذابی نسبت به سایر رشته های برخوردار است ولی در عمل برای موفقیت در کنکور و تحصیل در آن نیازمند توانمندی های هوشی و ذاتی خواهید بود که می تواند تضمین کننده موفقیت یا شکست شما در این رشته باشد. رشته MBA درکنکور سراسری کارشناسی ارشد ایران جزو رشته های قرار گرفته که افراد می توانند بدون توجه به مدرک تحصیلی دوره کارشناسی خود به عنوان انتخاب دوم(52 رشته در این دسته قرار دارند) گزینش نمایند

   WTO سازمان تجارت جهانی

 

سازمان تجارت جهانی یك سازمان اقتصادی است كه براساس موافقت نامه گات در سال 1947 بین 98 كشور منعقد شد.این توافقنامه تا سال 1995 تنها تجارت كالا را در بر می گرفت اما از آن به بعد تجارت خدمات و مالكیت معنوی را نیز شامل شد و با نام سازمان تجارت جهانی به فعالیت خود ادامه داد. در حال حاضر این سازمان 143 كشور عضو و ناضر دارد كه ایران نیز از خرداد ماه امسال (1384) به عنوان عضو ناضر پذیرفته شده است. یكی از مهمترین اصول تجارت جهانی آزاد سازی تجاری كالاهای كلیه كشورهای عضو است، چیزی كه ایران به دلایل مختلف دچار مشكل است.

   مهندسی سیستم System Engineer 

 

در حالی كه تحقیق در عملیات با توجه به منابع فعلی سیستم به حل مسئله و ارائه راه حل می‌پردازد مهندسی سیستم‌ها بر طراحی و برنامه‌ریزی سیستم‌های جدید برای انجام بهتر عملیات فعلی یا اجرای عملیات، وظایف یا خدماتی كه تا به حال به كار گرفته نشده‌اند تأكید می‌كند. به عبارت دیگر تحقیق در عملیات تغییر رویه‌های سیستم را پیشنهاد می‌كند در حالی كه مهندسی سیستم‌ها تغییر كل یا بخشی از یك سیستم و جایگزین نمودن سیستم جدید را پیشنهاد می‌كند. با این توضیح مشخص می‌گردد كه فلسفه وجودی مهندسی سیستم‌ها نیز همانند مهندسی صنایع سنتی و تحقیق در عملیات ارائه راه‌حل‌های مؤثر و كارا برای مسائل مربوط به طراحی، تحلیل و ارزیابی است اما با نگرشی متفاوت از آنها. مهندسی سیستم‌ها نیز مانند تحقیق در عملیات با ظهور خود و ارائه تكنیك‌های مؤثر در طراحی و تحلیل، مهندسی صنایع سنتی را تحت تأثیر قرار داد

   علم مدیریت Management

 

علم مدیریت رشته‌ای است كه در ارتباط تنگاتنگ با تحقیق در عملیات در دهه 1960 توسعه یافته است. تكنیكهای مورد استفاده در این رشته همان تكنیكهای تحقیق در عملیات هستند اما تفاوت آن با تحقیق در عملیات در حوزه كاربرد آن است كه بیشتر در امور اداری، بازرگانی و مدیریت صنعتی مطرح می‌گردند. امروزه تفاوتی بین این دو قائل نمی‌شوند و معمولاً با هم و به شكل OR/MS مطرح می‌گردند.

   مهندسی فاكتورهای انسانی توضیحات بیشتر

 

سیستم‌های مهندسی صنایع بر خلاف سیستم‌های سخت‌افزاری، مانند مهندسی الكترونیك اغلب تركیبی از انسان و ماشین هستند و طراحی سیستم‌های انسان- ماشین نیازمند تعیین بهترین تركیب از عناصر انسانی و ماشینی است. این نیازمندی ضرورت آگاهی مهندسین صنایع از روانشناسی صنعتی و مهندسی فاكتورهای انسانی را توجیه می‌نماید.

   استقرار كارخانه یا سازمان توضیحات بیشتر

 

عواملی از قبیل دسترسی به نیروی كار، تاریخچه كارگری منطقه، تأثیر صنایع موجود بر نیروی كار، دسترسی به نیروی برق، آب، گاز و دیگر سوخت‌ها، آلودگی آب، امكان دفع فاضلاب، میزان حمل و نقل و دسترسی به جاده، منابع مواد اولیه و فاصله آن از محل كارخانه، دسترسی به بازار مصرف، امكان استفاده از بازار محلی، منازل و واحدهای مسكونی، سطح تحصیلات، رفاه و بهداشت، امكانات تفریحی، مشخصات جغرافیایی و اقلیمی منطقه، وضعیت آب و هوا، وجود مركز آتش‌نشانی و امدادرسانی، وجود هماهنگی بین واحدهای تولیدی در منطقه، رویكرد مسئولین منطقه، وضعیت صنایع مكمل در منطقه و میزان سهولت دسترسی به منابع مالی برای سرمایه‌گذاری باید در استقرار و انتخاب مكان در نظر گرفته شوند. در مبحث استقرار سازمان یا كارخانه، این عوامل به شكل سیستماتیك و تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس آنها بهترین مكان استقرار انتخاب می‌شود. روش‌های تصمیم‌گیری، رتبه‌بندی و مدل‌های ریاضی مكان‌یابی از جمله تكنیك‌هایی هستند كه برای این منظور بكار گرفته می‌شوند.

   برنامه‌ریزی حمل و نقل توضیحات بیشتر

 

هزینه‌های حمل و نقل بخش قابل ملاحظه‌ای (بین 25 تا 50 درصد) از هزینه‌های واحدهای صنعتی و خدماتی را به خود اختصاص می‌دهند. حمل و نقل مواد اولیه به محل كارخانه، حمل مواد به بخش تولید، حمل و نقل بین بخش‌های تولید، حمل محصولات ساخته شده و توزیع محصولات ساخته شده در بازار، مواردی هستند كه هزینه‌هایی را به كارخانه تحمیل می‌كنند در صورتی كه هیچ گونه نقش بهره‌ور در تولید ندارند. چگونه می‌توان هزینه‌های حمل و نقل را كاهش داد؟ برنامه‌ریزی حمل و نقل شامل اصول و تكنیك‌های ریاضی است كه سعی در كاهش هزینه‌های حمل و نقل دارند.

   جانمایی بخش‌ها توضیحات بیشتر

 

تهیه طرح استقرار بخش‌های تولیدی یا استقرار بخش جدید در كنار بخش‌های فعلی تولید، از جمله فعالیت‌های مهندسی صنایع و سیستم‌هاست. بررسی ارتباط بین بخش‌های تولیدی، تعیین حجم حمل و نقل بین واحدها، بررسی نكات ایمنی در جانمایی، بهینه‌سازی حمل و نقل بین بخش‌ها و ارائه طرح بهینه استقرار از جم

نوشته شده توسط ابوالفضل مرادیان ساعت 12:10 ب.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()