تبلیغات
سیستم مدیریت کیفیت - ISO 9001 - ISO/TS شرکت مهندسی مشاور یاران مهر - اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش دوم
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

آدرس و شماره تماس:

نشانی: تهران - بزرگراه شهید گمنام - خیابان جهان آرا - کوچه زنجانی - پلاک 135 - واحد 4

کد پستی: 1438666981

تلفکس: 88026344-021

نظرسنجی
استاندارد ISO9001 بر روی کدامیک از شاخص های عملکردی سازمان تاثیر بیشتری دارد؟


صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

 

برای ورود به وب سایت رسمی شرکت مشاوره یاران مهر اینجا كلیك كنید

(مرادیان) Tel: 09122178808   

معرفی نرم افزار QMS سوابق کاری شرکت معرفی شرکت
پنجشنبه 26 مهر 1386
اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش دوم

   IT فن آوری اطلاعات 

 

در پنجاه سال گذشته بروز تحولات گسترده در زمینه کامپیوتر و ارتباطات ، تغییرات عمده ای را در عرصه های متفاوت حیات بشری به دنبال داشته است . انسان همواره از فن آوری استفاده نموده و کارنامه حیات بشریت مملو از ابداع فن آوری های متعددی است که جملگی در جهت تسهیل زندگی انسان مطرح شده اند. در سالیان اخیر ، فن آوری های اطلاعات و ارتباطات که از آنان به عنوان فن آوری های جدید و یا عالی ، یاد می شود ، بیشترین تاثیر را در حیات بشریت داشته اند . دنیای ارتباطات و تولید اطلاعات به سرعت در حال تغییر بوده و ما امروزه شاهد همگرائی آنان بیش از گذشته با یکدیگر بوده ، بگونه ای که داده و اطلاعات به سرعت و در زمانی غیرقابل تصور به اقصی نقاط جهان منتقل و در دسترس استفاده کنندگان قرار می گیرد . بدون شک مهمترین و در عین حال بزرگترین پیشرفت در زمینه فن آوری اطلاعات و ارتباطات به ابداع "وب" توسط " تیم . برنرزلی " در اواخر سال 1980 در CERN ، برمی گردد . به منظور آشنائی با جایگاه واقعی "وب " ، کافی است به ضریب نفوذ آن پس از ابداع توجه گردد. پس از ابداع هر فن آوری ، مدت زمانی بطول می انجامد تا فن آوری مورد نظر در مقیاس عمومی مورد استفاده قرار گیرد( ضریب نفوذ) . مثلا" تلفن پس از 74 سال ، رادیو پس از 38 سال ، کامپیوترهای شخصی پس از 16 سال ، تلویزیون پس از 13 سال و "وب " پس از 4 سال ، موفق به جذب پنجاه میلیون استفاده کننده شده اند .

   Email پست الکترونیک 

 

نوعی نامه که به صورت دیجیتالی و تحت شبکه بین کامپیوتر ها ارسال شده و محتوای باینری دارد

   CMS Content Management System 

 

CMS یا به عبارتی "سیستم مدیریت محتوا "Content Management Systemیک ابزار نرم افزاری است که از آن به منظور تولید و مدیریت محتوای پایگاه داده ها استفاده می شود., تعریف این مدل به شما این امکان را می دهد تا از الگو و ساختارهای مشابه که قبلا ساخته شده اند، برای: 1. درک بهتر از شناخت نیاز 2. درک بهتر از راهبردها 3. درک بهتر از چگونگی ! رفع نیازها استفاده نمود. توجه با مدلهای مشابه دارای مزیتهای ذیل خواهد بود: 1. استفاده از تجارب دیگران 2. عدم برخورد با مشکلات پیش بینی نشده 3. حفظ سرمایه و زمان 4. جلوگیری از سعی و خطاهای کورکورانه 5. یافتن ایده های جدیدی که در بوته آزمایش موفق بوده اند

   Advance communications ارتباطات پیشرفته 

 

ترکیب سخت افزار و نرم افزار و اتصالات مخابره داده ها با استفاده از تکنولوژی روز و جدید جهان که امکانات ارتباطی را فراهم میسازد.

   Voice Box صندوق صوتی 

 

اینگونه سیستمها یا به صورت منفرد و یا به عنوان بخشی از یک IVR موظف به دریافت پیامهای صوتی و یا فاکس کاربر هستند. این سیستمها به صورت یک ماشین پاسخگو-Answering Machine- عمل می کنند و گاهی از یک پیامگیر ساده - مانند دستگاههای پیامگیر و یا تلفن های دارای پیامگیر- عملی می کنند و گاهی قابلیت آن را دارند که به جای استفاده از پیامگیری های متعدد برای یک سازمان به عنوان یک مرکز مشترک، پاسخگوی همه تماس ها باشند، پیامها را تفکیک کنند و با انتخاب فرستنده پیام، آن را به صورت انحصاری در اختیار بخش و یا فرد خاصی قراردهند. این سیستمها این تفکیک پیام را از طریق ایجاد صندوق های پستی صوتی (Voice Mail Box) انجام می دهند.

   TAPI Telephony Application Programming 

 

مجموعه ای از تمام توابعی است که میتواند برای دستیابی به سرویس های تلفنی در سیستم عامل ویندوز استفاده شود.

   سیستم عامل  OS 

 

نرم افزاری است که مسئول کنترل بکارگیری منابع سخت افزاری مانند حافظه - واحد پردازش مرکزی - فضای ذخیره سازی دیسک و تجهیزات جانبی میباشد. سیستم عامل مبنایی است که برنامه های کاربردی بر اساس آن ساخته میشود.

   Windows ویندوز 

 

سیستم عاملی که در سال 1983 توسط شرکت مایکروسافت ارائه گردید. ویندوز یک محیط رابط گرافیکی کاربر چند وظیفه ای است که در کامپیوتر های بر پایه MS-DOS به اجرا در می آید.

   Application برنامه کاربردی 

 

یک برنامه کامپیوتری که برای کمک به کاربران جهت انجام امور خاص طراحی شده است. برنامه کاربردی بسته به هدف طراحی آن میتواند با متون- اعداد - تصاویر یا ترکیب این عناصر کارکند.

   GSM Modem توضیحات بیشتر 

 

یک وسیله ارتباطاتی با خطوط تلفن سیار است که کامپیوتر را قادر میسازد تا اطلاعاتی را با استفاده از این خطوط مخابره نماید.

   Website سایت اینترنتی 

 

واژه های وب سایت Web Site، وب پیج Web Page، هوم پیج Home Page اصطلاح های مترادفی هستند که هر سه مکان و یا آدرس اینترنتی بخصوصی را روی اینترنت مشخص میکنند. بخش فیزیکی یک وب سایت از ترکیب برنامه ها و کدهای مختلف، که معمولترین آن کد اچ-تی-ام-ال HTML است، تشکیل شده که به روشهای گوناگون توسط کاربران طراحی میشود. وقتی که بخش فیزیکی وب سایت آماده شد، میبایستی آن را بروی یک وب سرور Webserver قرار داد تا وب سایت مربوطه از طریق اینترنت قابل رویت بشود. وب سرور، کامپیترهای مخصوصی هستند که بخش کوچک آن معروف به فضای وب Web hosting توسط فروشندگان خدمات اینترنتی، آی اس پیISP به متقاضیان عرضه میشود. وب سایت یک شرکت و یا یک سازمان مکانی است بروی اینترنت که آنها میتوانند متقاضیان علاقمند را از وجود خود و همچنین سرویس و کالاهای موجود مطلع سازند.

   TPM Total productive maintenance 

 

نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر , یکی از انواع روش های اصلی و مادر در بحث نگهداری و تعمیرات است . این روش تقسیم کار عملیاتی را در بین دپارتمانها الگو قرار میدهد و از تمرکز عملیاتها در یک بخش جلوگیری مینماید.

   Wireless بی سیم 

 

Wirelessبه تکنولوژی ارتباطی اطلاق می شود که در آن از امواج رادیویی، مادون قرمز و مایکروویو ، به جای سیم و کابل ، برای انتقال سیگنال بین دو دستگاه استفاده می شود.از میان این دستگاه ها می توان پیغامگیرها، تلفن های همراه، کامپیوتر های قابل حمل، شبکه های کامپیوتری، دستگاه های مکان یاب، سیستم های ماهواره ای و PDA ها را نام برد.تکنولوژی Wireless به سرعت در حال پیشرفت است و نقش کلیدی را در زندگی ما در سرتاسر دنیا ایفا می کند.

   PDA Personel Digital Assistant

 

PDA مخفف Personel Digital Assistant میباشد که به دستیار دیجیتالی معروف میباشد کار با این دستگاه ساده بسیار ساده میباشد و به تازگی در تکنولوژی ساخت آنها پیشرفت چشم گیری به وجود آمده است PDA ها در واقع کامپیوترهای جیبی و سبک وزنی هستند که برای نخستین بار در سال ۱۹۹۳ توسط شرکت اپل به بازار عرضه شدند . PDA جهت انجام کارهای شخصی مانند ( دفترچه یادداشت ، تقویم،پایگاه داده ها و ماشین حساب و...) طراحی شده است. Pda های جدید منشی های جیبی خوبی هستند و میتوانند به طور بیسیم ایمیل و message ارسال و یا دریافت کنید و یا عکس دیجیتالی بگیرید در مدلهای جدید این PDA ها میتوان بهتر شدن سرعت آن ، وضوح و شفافیت و کیفیت بهتر تصویر و صفحه نمایش رنگی و قیمت پایین آنها اشاره کرد . این PDA دارای یک کیبرد کوچک نیز هست . دربازارهای کامپیوتر دو نوع PDA وجوددارد یکی PALM و دیگری رایانه جیبی پالم که در واقع یک ارگانیزر است با برخی از قابلیت های رایانه شخصی ولی رایانه جیبی یک رایانه است با قابلیت ارگانایزر این PDA دارای قلم مخصوص است که کار کلیک و نوشتن را انجام میدهد .

   Paper less بدون کاغذ 

 

به انجام کلیه عملیات های اداری بدون استفاده از کاغذ در یک سازمان اطلاق میشود. این عملیات ها با استفاده از شبکه های بزرگ و کوچک در سرتاسر مجموعه قابل پی گیری و دسترسی میباشد.

   توزیع دو جمله ای binomial distribution 

 

یکی از توابع معروف و پر کاربرد در مبحث آمار میباشد که با استفاده از آن الگوی رفتاری مجموعه ای از داده ها را میتوان پیش بینی کرد.

   توزیع نرمال normal distribution 

 

یکی از توابع معروف و پر کاربرد در مبحث آمار میباشد که با استفاده از آن الگوی رفتاری مجموعه ای از داده ها را میتوان پیش بینی کرد. پراکندگی داده ها در این توزیع به شکل یک تپه میباشد که از مرکز تقارن دارد.

نوشته شده توسط ابوالفضل مرادیان ساعت 12:10 ب.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()