تبلیغات
سیستم مدیریت کیفیت - ISO 9001 - ISO/TS شرکت مهندسی مشاور یاران مهر - اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش اول
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

آدرس و شماره تماس:

نشانی: تهران - بزرگراه شهید گمنام - خیابان جهان آرا - کوچه زنجانی - پلاک 135 - واحد 4

کد پستی: 1438666981

تلفکس: 88026344-021

نظرسنجی
استاندارد ISO9001 بر روی کدامیک از شاخص های عملکردی سازمان تاثیر بیشتری دارد؟


صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

 

برای ورود به وب سایت رسمی شرکت مشاوره یاران مهر اینجا كلیك كنید

(مرادیان) Tel: 09122178808   

معرفی نرم افزار QMS سوابق کاری شرکت معرفی شرکت
پنجشنبه 26 مهر 1386
اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش اول

Proactive Maintenance ( نت کنشگرایانه ) 

 

در این روش نگهداری و تعمییرات علاوه بر برنامه ریزی به روش پیشبینانه در خصوص دلایل بروز عیوب و كلاس بندی ماشین آلات نیز فعالیت هایی انجام می شود . یكی از مباحث مطروحه در این متد انجام بازرسی به روش ICCP می باشد كه این روش یكی از متدهای مدیریت خوردگی است و به آن حفاظت كاتدیك به وسیله جریان اعمال شده نیز می گویند .

   CMP Class Maintenance Plan 

 

مهمترین تصمیم این كمیته PMIT تعیین كلاس برنامه ریزی تعمیراتCMP و یكپارچه كردن آن ICMP می باشد .

   MTBF Min time between failure 

 

حداقل فاصله بین دو خرابی در بحث نگهداری و تعمیرات

   MIS سیستم های مدیریت اطلاعاتی 

 

سیستم اطلاعات مدیریت سیستمی یكپارچه متشكل از كاربر و ماشین برای ارائه اطلاعات در پشتیبانی از عملیات، مدیریت و تصمیم‌گیری در سازمان است. این سیستم از نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه‌ای، راهنماها و دستورالعمل‌ها، مدل‌هایی برای تحلیل، برنامه‌ریزی، كنترل و تصمیم‌گیری و یك پایگاه اطلاعات بهره می‌گیرد (دیویس و اولسون 1985، 6). سیستم اطلاعات مدیریت سیستمی است كه داده‌های محیطی را جمع‌آوری و داده‌های تبادلات و عملیات سازمانی را ثبت می‌كند و سپس آنها را فیلتر، سازمان‌دهی و انتخاب كرده و به عنوان اطلاعات به مدیران ارائه می‌نماید و ابزاری برای مدیران فراهم می‌آورد كه اطلاعات مورد نیاز خود را تولید نمایند (موردیك و مانسون 1986، 6). سیستم اطلاعات مدیریت سیستمی یكپارچه، رایانه‌ای و كاربرـ ماشین است كه اطلاعات لازم برای حمایت از عملیات و تصمیم‌گیری فراهم می‌كند. عناصر اصلی این سیستم عبارتند از: (1) سیستمی یكپارچه برای خدمت به تعداد زیادی كاربر، (2) سیستمی رایانه‌ای كه تعدادی نرم‌افزار اطلاعاتی را از طریق یك پایگاه اطلاعات به هم مرتبط می‌كند، (3) رابط كاربر- ماشین كه به جستجوهای فوری و موقتی پاسخ می‌دهد، (4) ارائه اطلاعات به تمام سطوح مدیریتی و (5) پشتیبانی از عملیات و تصمیم‌گیری (آواد 1988، 5( به عبارتی MIS (سیستم مدیریت اطلاعات management information systems) یک اصطلاح عمومی برای سیستم های کامپیوتری است که اطلاعات مربوط به عملیا ت تجاری و اداری را مدیریت می کند.این اصطلاح به کسانی که کار مدیریت این سیستم ها رانیزبرعهده می گیرند اطلاق می گردد. دریک شرکت بزرگ MIS یا بخش MIS به یک سیستم مرکزی اطلاق می گردد که دارای تخصص های کامپیوتری و مدیریتی است وغالبا شامل سیستم های پردازنده مرکزی می باشد . درآغاز کامپیوترهای تجاری برای محاسبه صورت پرداخت هاومحاسبات و حساب داری استفاده می شد.به عنوان مثال برنامه هایی که به مدیران اطلاعاتی درباره فروش صورت کالا واطلاعات دیگری برای کمک به مدیریت سرمایه می دهند ازانواع برنامه های مدیریت اطلاعاتی به حساب می آیند.امروزه عموما این اصطلاح برای سیستم های تصمیم گیری برنامه های مدیریت منابع انسانی مدیریت پروژه وبرنامه های بازیابی پایگاه های اطلاعاتی استفاده می شود.

   Assesment برآورد 

 

فعالیتی بمنظور تعیین مقبولیت(پذیرش) یا عدم آن در مورد نشر یك پیمانه(مدول)، بسته یا محصول نرم افزاری. این فعالیت از طریق ارزیابی(مدول، بسته، یا محصول نرم افزاری)، با استفاده از یك معیار برآورد مستند شدة خاص انجام می شود.

   Critical Software نرم افزارهای حساس 

 

مجموعه ای از نرم افزارها هستند كه بروز اشكال و نقص فنی در آنها ممكن است منجر به صدمات جبران ناپذیر در رابطه با حیات انسانی و محیط زیست، امنیت یا مسائل مالی گردد.

   Firmware سخت افزار 

 

سخت افزاری كه حاوی یك برنامة كامپیوتری و داده است و معمولاً در محیط كاربر قابل تغییر نیست.

   Measurement اندازه گیری 

 

فرایند بكارگیری محك نرم افزاری بر روی یك محصول نرم افزار

   Software Engineering Attributes ویژگیهای قابل حصول از طریق مهندسی نرم افزار 

 

مجموعه ای از صفات و مشخصه های مرتبط با محصولات نرم افزاری، كه زمینة تشریح، ایجاد و ارزیابی خصوصیات كیفیت محصول را از طریق مهندسی نرم افزار فراهم می آورند.

   Software Quality كیفیت نرم افزار 

 

مجموعة خصوصیات یك محصول نرم افزاری، كه در توانایی آن برای برآورده نمودن نیازهای تصریح شده در مستندات نیازمندیها و نیازهای ضمنی مؤثر است.

   Software Quality Assessment Criteria معیار برآورد كیفیت نرم افزار 

 

: مجموعه ای از قواعد و شرایط تعریف و مستند شده می باشد كه بمنظور بررسی قابلیت پذیرش یك محصول نرم افزاری خاص مورد استفاده قرار می گیرد. كیفیت از طریق مجموعه ای از سطوح درجه بندی مرتبط با محصول نرم افزاری بیان می گردد.

   User Requirements Document مستندات نیازمندیها 

 

مستندی است كه كلیة نیازمندیها، در راستای تهیه و تولید یا دیگر فرایندهای مرتبط، بطور آشكار، سازگار، صحیح، دور از ابهام و كامل در آن درج می گردد.

   Functionality میزان پوشش دهی وظایف 

 

عبارت است از مجموعه ای از مشخصه ها و ویژگیهای فرعی، كه بر وجود مجموعه ای از وظایف(كاركردها) در محصول دلالت دارد. این مجموعه وظایف، مواردی هستند كه در مستندات نیازمندیها تصریح گردیده و یا بصورت ضمنی در وظایف مورد نیاز كاربر قرار دارند.

   Reliability قابلیت اطمینان 

 

عبارت است از مجموعه ای از مشخصه ها و ویژگیهای فرعی، كه بر توانایی نرم افزار در حفظ سطح كارایی خود، تحت شرایط تصریح شده و در یك محدودة زمانی مشخص دلالت دارد. شرایط و محدودة زمانی موردنظر، مواردی هستند كه در مستندات نیازمندیها تصریح گردیده است.

   Usability قابلیت استفاده 

 

عبارت است از مجموعه ای از مشخصه ها و ویژگیهای فرعی، كه بر تلاش موردنیاز و برآورد فردی مجموعه ای از كاربران در امر استفاده از محصول دلالت دارد. كاربران، مجموعه افراد یا گروههایی هستند كه صراحتاً در مستندات نیازمندیها عنوان گردیده اند و یا بصورت ضمنی در این مجموعه قرار دارند.

   Efficiency كارآیی 

 

عبارت است از مجموعه ای از مشخصه ها و ویژگیهای فرعی، كه بر ارتباط بین بازدهی نرم افزار، نسبت به مقدار منابع مورد استفاده، تحت شرایط تصریح شده در مستندات نیازمندیها یا موارد ضمنی دلالت دارد.

   Maintainability قابلیت نگهداشت 

 

عبارت است از مجموعه ای از مشخصه ها و ویژگیهای فرعی، كه بر تلاش موردنیاز برای ایجاد تغییرات تعیین شده در نرم افزار دلالت دارد.

   Compatibility رعایت استانداردهای مرتبط با كاربرد 

 

مشخصه هایی از نرم افزار كه بر رعایت استانداردها، مقررات یا قواعد مربوط به كاربرد موردنظر در محصول، دلالت دارند. ویژگی مذكور، یكی از ویژگیهای مرتبط با خصوصیت میزان پوشش دهی وظایف تعیین شده می باشد

   Security امنیت 

 

مشخصه هایی از نرم افزار كه بر قابلیت آن در جلوگیری از دستیابی غیرمجاز، بصورت عمدی یا غیر عمدی به برنامه ها و داده ها دلالت دارند. امنیت، یكی از ویژگیهای مرتبط با خصوصیت میزان پوشش دهی وظایف تعیین شده می باشد

   Fault Tolerance تحمل خرابی 

نوشته شده توسط ابوالفضل مرادیان ساعت 12:10 ب.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی ,

ویرایش شده در پنجشنبه 26 مهر 1386 و ساعت 12:10 ب.ظ

لینك ثابت | نظرات ()