تبلیغات
سیستم مدیریت کیفیت - ISO 9001 - ISO/TS شرکت مهندسی مشاور یاران مهر - 5S - قسمت دوم
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

آدرس و شماره تماس:

نشانی: تهران - بزرگراه شهید گمنام - خیابان جهان آرا - کوچه زنجانی - پلاک 135 - واحد 4

کد پستی: 1438666981

تلفکس: 88026344-021

نظرسنجی
استاندارد ISO9001 بر روی کدامیک از شاخص های عملکردی سازمان تاثیر بیشتری دارد؟


صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

 

برای ورود به وب سایت رسمی شرکت مشاوره یاران مهر اینجا كلیك كنید

(مرادیان) Tel: 09122178808   

معرفی نرم افزار QMS سوابق کاری شرکت معرفی شرکت
شنبه 15 دی 1386
5S - قسمت دوم

پاكیزه سازی :

پاكیزه سازی چیزی فراتر از پاكیزه نگهداشتن اشیاء است. پاكیزه سازی صرفا تمیز كردن اشیاء و كارهای خسته كننده همراه آن نیست، بلكه بایستی پاكیزه سازی را بعنوان نوعی بازرسی و بازبینی در نظر گرفت. پاكیزه سازی را بایستی بعنوان روشی برای حذف یك به یك علل مشكلات دانست.

مرحله اول  در پاكیزه سازی ، شناسایی و مبارزه و رویارویی با علل عمده مشكلات و آلودگی ها می باشد. برای شناسایی و مبارزه با علل آلودگی بایستی مراحل زیر را طی نمود.

 

1-شناسایی آلودگی ، محل و نوع آن :

ابتدا بایستی نوع،مكان ،‌میزان گسترش و مقدار آلودگی را مشخص نمود

 

2-ردیابی علمی آلودگی ها : در ردیابی علل آلودگیها،باید لزوما بررسی كرد كه آلودگی مشاهده شده چگونه به محل مورد نظر رسیده و چطور می توان از بروز آن پیشگیری كرد.در مورد هر نوع آلودگی باید بررسی كنیم كه :

الف-آیا آلودگی مورد نظر حاصل نشت یا تراوش از جایی است؟

ب-آیا آلودگی از محیط خارج به محل كار وارد شده؟

ج-آیا حاصل عمل باد است؟

د-آیا ناشی از ناخالصیهاست ؟

هـ آیا می توان از بروز آن پیشگیری كرد؟

3-رده بندی آلودگی ها :  تمام مناطق آلوده بایستی با نصب برچسبهای مخصوص مشخص شوند.این برچسبها حاوی اطلاعاتی مانند :‌وضعیت و نوع آلودگی ، مقدار آن، اقدامات كنونی برای جلوگیری از تجمع بیشتر آلودگی و حتی روشهای مورد استفاده در پاكیزه سازی می باشند.

پس از مشخص كردن نقاط آلوده با استفاده از روش فوق می توان آلودگی ها را اولویت بندی نمود و به ترتیب اولویت برای مقابله با علل آلودگی مورد بررسی قرار داد.

4-طراحی و برنامه اجرایی :‌ برای مقابله با آلودگی ها دو راه عمده وجود دارد :

الف-مقابله با علل آلودگی :‌ اولین راه آنست كه آلودگی ها را در منشا پیدایش از بین ببریم و یا آنرا تا حد قابل قبولی كاهش دهیم.در این میان ممكن است تلاش بسیاری به تعمیر و تعویض اشیاء خراب و حصول اطمینان از كاركرد درست لوازم تخصیص داده شود.

ب-كاهش و حذف مكانهایی كه پاكیزه سازی آنها دشوار است:  دومین راه آنست كه فرض كنیم آلودگی ها نتیجه طبیعی فعالیتهای ما هستند و بدین ترتیب راههای بهتری برای پاكیزه سازی پیدا كنیم. این روش معمولتر و شناخته شده تر از روش قبلی است. بعنوان مثال :‌

-می توان سیستم مجاری آب و روغن را مورد تجدید نظر و طراحی مجدد قرار داد تا آب و روغن به جای جریان یافتن در مسیرهای مختلف و پراكنده شدن در محیط ، به یك نقطه هدایت شوند تا فرآیند خاصی بر روی آنها انجام گرفته و یا به دور ریخته شوند.

-تجهیزات و دستگاهها باید طوری طراحی شوند كه تراشه ها و براده ها به جای جمع شدن در داخل آنها، به بیرون ریخته شوند.

باید بخاطر داشت كه طراحی برنامه عملی ، تنها به منزله شروع كار است.برنامه مذكور تنها پس از بارها و بارها بررسی و اصلاح می تواند نتیجه مطلوب را بدهد.

               ×        پاكیزه سازی مكانها و تجهیزات :

برای انجام پاكیزه سازی بایستی :

1-محل كار را به محدوده هایی تقسیم و برای هر محدوده مسئولی تعیین نمود. در انجام اینكار، باید توجه داشت كه حیطه واگذاری مسئولیتها ، كاملا واضح و مشخص باشد و هیچ محدوده مشتركی ، واگذار نشده و یا مبهمی در این تقسیمات وجود نداشته باشد.

2-در مورد آنچه كه باید مورد پاكیزه سازی قرار گیرد، تصمیم گیری نمود و تصمیم های اتخاذ شده را به مرحله اجرا در آورد.از میان محل هایی كه در طی فرآیند پاكیزه سازی مورد توجه قرار می گیرند می توان از سقفها،وسایل و تجهیزات الكتریكی ، كانالها،فیلترهای تهویه، قسمتهای داخلی،بخشهای خارجی و نیز اطراف ماشینها، جعبه ها، طبقه بندیها،سطوح چرخدار و دیگر وسایل حمل و نقل و همچنین پوششهای محافظ نام برد.

3-روش پاكیزه سازی و ابزارهای مورد استفاده در آن را مورد تجدید نظر قرار داد تا تمامی قسمتها را بتوان به آسانی  پاكیزه سازی كرد.

4-قواعد و مقررات لازم برای نگهداری اوضاع بصورت مطلوب را مشخص نمود.

          ×        پاكیزه سازی و بازبینی :

پاكیزه سازی مقدمه بازبینی دقیق و مفصل وسایل و تجهیزات است،اما هیچگاه به این معنی نیست كه افراد هر چه را كه در دسترسشان است ، بازبینی و معاینه كنند.ابتدا باید محدوده هایی را كه مشكلاتی از این لحاظ دارند ، مشخص و پس از تجزیه و تحلیل مشكلات، در مورد چگونگی پاكیزه سازی و بازبینی موارد خاص، تصمیم گیری نمود.

پاكیزه سازی و بازبینی تجهیزات به معنای معاینه داخل آنهاست كه خود مستلزم برداشتن همه پوششها،فیلترها و تمامی چیزهایی است كه مانع معاینه و بررسی قسمتهای داخلی می شوند. ولی حتی برداشتن تمام این عوامل، سبب آشكار شدن تمامی مشكلات نخواهد شد.افرادی كه كار بازبینی و پاكیزه سازی را انجام می دهند تا هنگامی كه درك خوبی از پیچیدگی فنی ابزارها و دستگاهها نداشته باشند، نسبت به آنچه كه در برابرشان قرار می گیرد آگاهی نداشته و قادر نخواهند بود  بازبینی های لازم را انجام دهند. حتی ماهرترین بازبینان و معاینه گران نیز بایستی از لیستهای كنترل بهره گیرند تا نكته ای از نظرشان دور نماند. نمونه ای از لیستهای كنترل در ذیل آورده شده است:

 

لیست كنترل پاكیزه سازی

·        تجهیزات :

1-بخشهایی كه هر روز كثیف می شوند ، باید هر روز تمیز شوند.

2-بهنگام پاكیزه سازی بخشهای متحرك، حتما بایستی دستگاه را خاموش نمود.

·        بخشهای متحرك

1-این قسمتها را هیچگاه نباید با استفاده از پمپ هوا تمیز نمود، برای اینكار باید از كهنه های تمیز استفاده نمود، زیرا پمپهای هوا عوامل آلوده كننده را بشدت به طرف سطوه تجهیزات و اشیاء می رانند و سبب سائیدگی آنها شده و حتی ممكن است باعث ورود این عواملبه چشم اشخاص شوند.

·        اندازه نماها و بخشهای نشان دهنده میزان روغن :

این بخشها را باید همواره پاكیزه نگه داشت تا در هر هنگام بتوان از مقدار روغن و میزانی كه اندازه نما نشان می دهد، اطمینان حاصل كرد.

·        عدسی چشمهای فتو الكتریك و امثال آن :

1-این بخشها را باید با استفاده از یك پارچه نرم به نحوی تمیز نمود كه خراشیده نشوند.

بنابراین قبل از هر چیز ، افراد باید ساختار و كاركرد دستگاهها و تجهیزاتی كه با آنها سروكار دارند را بیاموزند ودرك كاملی از مكانیزمهای موجود در آنها داشته باشند :

-فیلترها در كجا قرار گرفته اند و چگونه كار میكنند؟

-روغن از كجا به داخل دستگاه ریخته می شود، به كجا می رود و در مسیر خود از چه دریچه هایی عبور می كند؟ ( ترسیم سیستم روانسازی)‌

-ارتباطات و اتصالات الكتریكی در كجا قرار گرفته اند ؟

-برای بازبینی و كنترل نشت روغن به كجا باید سركشی نمود و این روغن از كجا ممكن است آمده باشد؟

و

پس از برداشتن پوششها و سطوح محافظ و خارجی دستگاهها از جای خود به همه نوع مشكلی برخورد خواهیم كرد.از جمله این مشكلات می توان به مورا دزیر اشاره كرد :

-كثیفی و آلودگی فیلترها

-كثیف بودن پره های پروانه موتور

-تجمع براده ها و كثیف بودن داخل صفحه كنترلهای الكتریكی

-مشكلات مربوط به سیم كشی موتورها

-شكستگی لوله ها و كانالهای كهنه

-روغنكاری و روانسازی ناكافی اتصالات ،‌پائین بودن میزان روغن و نشت روغن

-محكم نبودن قطعات و لوازم

-اصطكاك و سائیدگی بخشهای متحرك

و

          ×          نكاتی برای پاكیزه سازی و بازبینی اكثر تجهیزات :

اگر چه برای هر دستگاه به فهرست دقیق و مفصلی از مواردی كه باید مورد بازبینی و كنترل قرار گیرند، نیاز داریم،‌می توان به برخی از نكات عمده ای كه بین اكثر تجهیزات و دستگاهها مشتركند، اشاره نمود :

      ¨        قسمتهای مربوط به هوا : لوله های منتقل كننده هوا، دریچه ها و شیرهای مربوط به هوا، بخشهای متصل كننده،اندازه نما ها، تنظیم كننده ها، فیلترها و

    ¨      بخشهای هیدرولیك : قسمتهای داخلی مخازن روغن،دریچه ها و شیرهای مربوط به روغن ، فیلترها،بخش های تنظیم كننده، پمپها، شیلنگها، جعبه دنده ها، عقربه ها و اندازه نما ها،‌سیلندرها و

           ¨    بخشهای مكانیكی و انتقال دهنده نیرو : پروانه موتورها،تسمه پروانه ها،اتصالات و كوبلینگ ها، قرقره ها،زنجیرها ، پمپها و

           ¨    بخشهای الكتریكی : پوشش محافظ روی صفحات كنترل،بخشهای داخلی صفحات كنترل، لامپها، حباب چراغها، سوئیچها و كلیدها و ..

           ¨    بخش های خاص هر دستگاه : آجرها و پوششهای نسوز،چرخها،كانالها و مسیرهای انتقال سیالات، قفلها و چفت و بستها،تجهیزات انتقال دهنده و

           ¨    ابزارها و وسایل دیگر : ابزارها،قلمها و قسمتهای قابل تعویض ابزارها، تیغه ها و اره ها، دستگاهها و وسایل اندازه گیری و

استاندارد سازی :‌

استاندارد سازی مترداف با استمرار ساماندهی ،‌نظم و ترتیب و پاكیزه سازی و هشیاری و فعالیت دائمی برای حفظ وضعیت و كیفیت 5S می باشد.

احتمال رخ دادن موارد غیر عادی عموما چیزی در حدود 1% یا كمتر است و در اكثر اوقات همه چیز بدون اشكال پیش می رود.در جریان این یكنواختی و همگونیست كه افراد باید ناهمگونیها را تشخیص دهند.

ما در خلال كار روزانه از حافظه خود برای بیاد آوردن چیزها و از تمامی خواص پنجگانه برای انجام كارها به بهترین نحو استفاده می كنیم.آنچه در این بین اهمیت دارد،آنست كه این حواس ایستا را به هشیاری پویا تبدیل كنیم و آنها را در حالتی زنده و فعال نگهداریم. در این میان حس بینایی ما از اهمیتی ویژه برخوردار است.چنین برآورد شده است كه 60% تمام فعالیتهای انسانی، با بینایی آغاز می شود.

مادران در ژاپن وقت زیادی را صرف آموختن این نكته به فرزندان خود می كنند كه چگونه كفشهای خود را به گونه ای مرتب و بصورتی كه نوك آنها بطرف در قرار گیرد، جفت كنند و در راهروی ورودی قرار دهند.با وجود این مثل اینست كه بعضی از بچه ها این نكته را هر قدر هم كه به آنها بگوئید، یاد نمی گیرند.در نتیجه بعضی از مادران ابتكار به خرج داده و نمودار محل و چگونه قرارگیری كفشها را بر كف راهرو ترسیم می كنند و فرزندان آنها چنان از این شیوه استقبال كرده اند ك حتی كفشهای مهمانان را نیز به همان ترتیب جفت می كنند.

به همین شیوه ، اگر می خواهیم كه افراد قوانین و مقررات را در كارخانه رعایت كنند، باید روشها و ابزارهایی را برای ساده سازی آنها بكار ببندیم. با در دست داشتن عوامل راهنمایی كننده واقعی و ملموس،پیروی از قواعد و اجرای مقررات برای افراد بسیار آسانتر بوده و چنین ابزارهایی فرآیند استانداردسازی را نیز تسهیل خواهند كرد. بهترین ابزار برای اینكار،ابزارها و روشهای كنترل دیداری است. بدون عملی كردن استاندارد سازی ، هر كسی كارها را به شیوه خود انجام می دهد و همه چیز را با معیارهای خود می سنجد. برای مثال حتی با انجام فعالیتهای 5S ، باز هم افرادی با این تصور وجود دارند كه نوشته شده توسط ابوالفضل مرادیان ساعت 11:01 ق.ظ موضوع مطلب :‌ 5S ,

ویرایش شده در شنبه 18 اسفند 1386 و ساعت 09:03 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()