تبلیغات
سیستم مدیریت کیفیت - ISO 9001 - ISO/TS شرکت مهندسی مشاور یاران مهر - اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش پنجم
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

آدرس و شماره تماس:

نشانی: تهران - بزرگراه شهید گمنام - خیابان جهان آرا - کوچه زنجانی - پلاک 135 - واحد 4

کد پستی: 1438666981

تلفکس: 88026344-021

نظرسنجی
استاندارد ISO9001 بر روی کدامیک از شاخص های عملکردی سازمان تاثیر بیشتری دارد؟


صفحات وبلاگ

لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

 

برای ورود به وب سایت رسمی شرکت مشاوره یاران مهر اینجا كلیك كنید

(مرادیان) Tel: 09122178808   

معرفی نرم افزار QMS سوابق کاری شرکت معرفی شرکت
سه شنبه 8 آبان 1386
اصطلاحات سیستم مدیریت کیفیت - بخش پنجم

   سامانه تخصیص منابع سازمان ERP - Enterprise resource planning 

کلمه ERP در اصل مخفف واژگان Enterprise Resource Planning یا سامانه تخصیص منابع سازمان است که طیف وسیعی از فعالیتهای مختلفی که به بهبود عملکرد سازمان منتهی می شود را در بر دارد. ERP توسط برنامه های کاربردی با چندین زیربرنامه کاربردی پشتیبانی می شود که فعالیتها را در گستره واحدهای عملیاتی سازمان یکپارچه می سازد. این فعالیتها می تواند بازه وسیعی از مدیریت تولید، خربد قطعات، کنترل موجودی انبار، ارسال مواد به واحدهای تولیدی تا ردگیری سفارشات را شامل شود. ERP همچنین می تواند زیر برنامه های کاربردی در زمینه مدیریت مالی و مدیریت منابع انسانی سازمان را هم در بر داشته باشد. ERP سیستمی است که دارای اهداف، اجزا و محدوده مشخص و معینی است. در ادامه ERP را بر حسب هر یک از این جنبه ها تعریف می کنیم. هدف ERP – هدف از یک سیستم ERP بهبود و تسریع فرایندهای داخلی کسب و کار سازمان است که برای نیل به این منظور عموماً به مهندسی مجدد فرایندهای سازمان نیاز است. نرم افزار ERP - هسته اصلی هر سیستم ERP بخش نرم افزار آن است. نرم افزار ERP در عمل بر مبنای زیر برنامه های کاربردی قرار دارد. هر یک از زیر برنامه های کاربردی فعالیتهای عملیاتی بخشی از سازمان را به شکل مکانیزه شبیه سازی می کند. زیر برنامه های معمول نرم افزارهای ERP مدیریت تولید، خرید مواد اولیه، کنترل موجودی انبار،، ارسال مواد به واحدهای تولیدی و ردگیری سفارشات را پوشش می دهد.

 

   جی آی اس GIS - Geogeraphical Information System 

GIS مجموعه ای سازمان یافته از سخت افزار ، نرم افزارهای كامپیوتری ، داده های مكان مرجع شامل : داده های توصیفی ومكانی ، افراد متخصص والگوریتم هاست كه به منظور گردآوری ، ذخیره سازی ، بهنگام سازی ، پردازش، بازیافت ، تجزیه وتحلیل وارائه شكلهای مختلف اطلاعات مكان مرجع ، طراحی وایجاد شده وبه بیان مشخصات وویژگی های جغرافیائی داده ها می پردازد. تاریخچه GIS به زمان های خیلی قبل بر نمی گردد.اصطلاحGIS - Geographical Information System در اواسط سال 1960 میلادی پا به عرصه وجود نهاد .كلاً GIS محصول قوه فكری جغرافیائی نیست وبا تحقیق وتوسعه GIS از سال 1960 میلادی وبا تلاش گروه كوچكی از پیشگامان حرفه ای چند رشته علمی شروع شد. هر گروه علاقه داشتند كه از تكنولوژی كامپیوتر عصر خود در كاربرد داده های جغرافیائی ودر موارد خاصی از مدیریت زیست محیطی وبرنامه ریزی استفاده نمایند.

 

   برنامه ریزی تولید تجمعی Aggregate 

برای راحتی برنامه ریزی تولید در مواقعی که محصولات متنوع می باشند تنوع محصول را به صورت مجازی به یک محصول تبدیل می کنند به این روش برنامه ریزی تولید تجمعی می گویند . این نوع برنامه ریزی شاخصی برای کنترل می باشد و هدف از آن این می باشد که در چه زمانی چه مقدارمحصول تولید کنیم و از ماشین آلات به چه نحوی استفاده کنیم و چه تعداد نیروی انسانی تخصیص بدهیم ودر صورت لزوم به چه اندازه از تولید محصول را به پیمان کاری بسپاریم . Aggregate بستگی به ساختار محصول دارد یعنی از چه اجزائی و به چه ترتیبی تشکیل شده است .

 

   ISO 22222:2005 ISO 22222:2005 

سازمان بین المللی استانداردسازی(The International Organization for Standardization) ، استانداردی را منتشر كرده است كه از روی آن بتوان رقابت پذیری و دیگر ویژگیهای مهم امور برنامه ریزی مالی همچون اخلاقیات را ارزیابی نمود. به منظور افزایش اطمینان مشتری طرحریزی شده كه باید توسط برنامه ریزان (planners) مالی شخصی و با فراهم آوردن یك بنچمارك بین المللی با سطح بالای استاندارد خدماتی، رعایت شود. بسته به تعریف برنامه ریز(Planner) ، ایزو (ISO) برآورد می كند كه از هشتصدهزار تا چندین میلیون حرفه مالی در ایالات متحده مشغول به فعالیت می باشند؛ طبق گزارش ISO، بخش اعظمی از این حرفه ها، مشكلاتی را ایجاد كرده اند كه بررسی، ارزیابی و كند و كاو در برنامه ریزی های مالی به راحتی امكانپذیر نمی باشد. بنا به گفته Stuart Kessler رئیس ISO/TC222 ، توسعه دهنده استاندارد فوق ،یك استاندارد بین المللی برای برنامه ریزی مالی، با فراهم آوردن مجموعه ای مرتب از پیش نیازها، باعث سادگی اطمینان خاطر مشتریان از این امر خواهد شد كه برنامه ریزان مالی با رعایت كردن استانداردهای اخلاقی و تربیتی، خدمات و سرویسهای بهتری به آنها خواهند رساند

 

   برنامه ریزی احتیاجات مواد MRP

در سطح MRP اطلاعات خارج شده ازMPS و ساختار محصول(PRODUCT STRUCTURE) به عنوان ورودی استفاده می شوند . خروجی های این سطح دستور خرید یا سفارش , دستور تولید قطعات وزمان تولید یا سفارش می باشد . MRP نیاز هر محصول را تا آخرین قطعه و به تعداد مورد نیاز به ما می دهد . افق برنامه ریزی در MRP کوتاه تر از MPS می باشد و بستگی به LEAD TIME قطعات دارد . به خاطر محاسبا ت وابستگی که روی ساختار محصول انجام می گیرد این سیستم به اشتباهات حسٌاس است که برای جلوگیری از این اشتباهات از روش LOT SIZING استفاده می شود . در این روش در هر سطحی برای هر قطعه LOT SIZE تعیین می شود .

 

   برنامه ریزی تولید محصول نهایی MPS

برنامه اصلی هر شرکت برای تولید محصول ، Aggregate است. MPS محور فعالیتهای شرکت در زمینه مهندسی ، خرید ، ساخت،فروش و امور مالی است . افق برنامه ریزی در MPS کوتاه تر از Aggregateاست وبه عنوان خروجی Aggregate به حساب می آید که برنامه تولید را برای تک تک محصولات می دهد. در MPS تعیین میشود که در هر دوره ، از هر محصول مشخص ، چقدر تولید خواهیم کرد. بررسی رعایت شدن محدودیت منابع بوسیله RCCP (برنامه ریزی سرانگشتی منابع) انجام می گیرد .

 

   شش سیگما 6 sigma

به طور ساده می توان گفت، شش سیگما متدی است كه بر اساس داده ها هدایت می شود و هدف آن دستیابی به كیفیت برتر است. چیزی كه شش سیگما را از سایر اصول كیفیت متمایز می كند این است كه پیش گبری قبل از وقوع اشتباهات. به طور ویژه می توان گفت شش سیگما یك تلاش نظم یافته است كه فرآیندهای تكرار شوند سازمان را در بخشهای طراحی محصولات، عملكرد تامین كنندگان، سرویسهای خدماتی و … از نزدیك مورد سنجش قرار می دهد. شش سیگما یك متد آماری است كه نیازهای مشتری را به صورت وظایف جداگانه تعریف كرده و ضمنا یك سری ویژگی های بهینه در صورتیكه بین آنها عملكردهای فیمابین وجود داشته باشد، برایشان در نظر می گیرد. همانطور كه از شواهد پیداست، گامهایی كه برای نیل به این هدف برداشته می شود تاثیر بسیار عمیق به روی كیفیت محصولات، عملكرد سرویسهای مشتریان و پیشرفتهای حرفه‌أی پرسنل خواهد گذاشت. شش سیگما به دلیل تاكید عمیق بر روی تحلیلهای آماری، مقیاسهای ارزیابی طراحی، تولید محصول و فعالیتهای متمركز در حیطه مشتری گرایی، قادر است احتمال بروز خطا در محصولات و سرویسها را به میزان بی سابقه‌أی كاهش دهد. شش سیگما حاصل پیوند سیستمهای اجتماعی و فنی است. عوامل انسانی با بهره‌گیری از مزایای پیشرفتهای تكنولوژیكی، سرانجام نظامی بر اساس این واقعیت ایجاد خواهد كرد كه برای حفظ بقا در دنیای رقابت آمیز امروز، وجود كیفیت بسیار بالا با صرف هزینه بسیار اندك، فوق العاده ضروری است. شش سیگما در واقع نقشه جاده بقا و موفقیت است.

 

   مهندسی ارزش Value Engineering

مهندسی ارزش (با مفهومی نزدیك به مدیریت ارزش و تجزیه و تحلیل ارزش) رویكردی است گروهی، سیستماتیك، كاركردگرا و دارای كاربردی حرفه‌ای كه برای ارزیابی و بهبود ارزش یك محصول، طراحی یك وسیله، طراحی سیستم، اجرای پروژه‌های صنعتی و عمرانی و دیگر خدمات به كار گرفته میشود. مهندسی ارزش، متدولوژی قدرتمندی است برای حل مسایل، كاهش هزینه‌ها و به طور همزمان بهبود عملكرد و كیفیت كه با شناسایی و ارتقای شاخص‌های ارزش و به‌كارگیری خلاقیت، رضایت مشتری را افزایش میدهد و به ارزش سرمایه‌گذاری می‌افزاید. این متدولوژی كه از راهبردهای موفق بلند مدت و تجاری است را می‌توان در تمام بخش‌های اقتصادی، نظیر صنعت، دولت، عمران و خدمات به كار گرفت. مهندسی و مدیریت ارزش كه از سال 1947 توسط لارنس مایلز (Lawrence Miles) در ایالات متحده شروع به گسترش یافت، اكنون نیز در كشورهای پیشرفته صنعتی جهان،كاربردی وسیع و دستاوردهایی بی‌نظیر دارد. مطالعه اسناد و مدارك موجود و مرور اطلاعات موجود انجمن مهندسین ارزش امریكا (SAVE International) گواه آن است كه انجام مطالعات مهندسی ارزش بر روی انواع پروژه‌ها، تا چند صد میلیون دلار صرفه‌جویی در بر داشته است.

 

   انبار Warehouse

با توجه به پیشرفت علوم و فنون كه امروزه در همه ی زمینه ها از آن برخوردار هستیم وسایل تولید انبوه یا نگهداری كالا در سطح وسیع فراهم شده است. برای نگهداری این كالاها نیاز به محلی است كه آنرا انبار می‌خوانند نگهداری كالا در انبار باید براساس یك سیستم صحیح باشد ، لذا انبار را میتوان به این صورت تعریف نمود “انبار به محل یا فضای گویند كه كالا بر اساس یك سیستم صحیح در آن نگهداری می شود”

 

   کیفیت Quality

مفهوم رایج و قدیمی كیفیت از دیدگاه اقتصادی ، صرفا به نتایج فرآیند تهیه محصول تكیه می كند كه بر اساس آن درجه مرغوبیت محصولات و خدمات ، تعیین می گردد . این شناخت، كه كیفیت به عنوان مهمترین عامل استراتژیكی موفقیت در بازارهای جهانی مطرح است ، باعث تغییر تفكر نسبت به تعریف محدود از مفهوم كیفیت گردید . سرانجام این نتیجه حاصل شد كه یافتن ، ثبت و نهایتا برطرف كردن اشتباهات ، یك حالت تدافعی را به وجود می آورد كه با آن در بلند مدت نمی توان حتی سهم موجود در بازار را نیز حفظ نمود. این امر منجر به توسعه و گسترش مفهوم كیفیت و علاوه برآن باعث تعیین ارزش و اهمیت مشخص برای یكپارچه شدن مفهوم كیفیت در استرا تژی شركت ها گردید، بدین ترتیب با گذشت زمان تعریف مشخصه‌‌‌های كیفیتی محصول و بكارگیری كلیه امكانات و توانمندی های سازمان برای محقق ساختن، پایدار نگاه داشتن و ارتقا آن جایگاه خود را پیدا كرد . در فرآیـند تصمیـم گــیری مشتریــان ، كه به قضـاوت دربـاره ی كیفیـت محصـول و تصمـیم به خریـد آن منجر می گردد ، در كنار مشخصه های فنی ، مشخصه های دیگری مانند قیمت ، خدمات مناسب در تعمیر و نگهداری ، برخورد مطلوب در فروش نیز نقش مهمی را ایفا می نمایند . این طرز تفكر را می توان در تعبیر، كیفیت یعنی مناسب بودن برای استفاده (Fit for use) مستتر دانست . در استاندارد ایزو 8204 كیفیت چنین تعریف شده است : تمامی ویژگی یك مقوله ( كالا یا خدمات ) كه در توانایی آن جهت برآورد ساختن نیازهای تصریح شده یا تلو‌‌‌‌‌یحی آن مقوله موثر است .

 

   مدیریت ارتباط با مشتری CRM

CRM مخفف کلمات Customer Relationship Managementبه معنی مدیریت روابط با مشتری است. یک استراتژی است که برای کسب آگاهی بیشتر در مورد نیازها و رفتار مشتریان برای ارتباط بیشتر با آنان استفاده می شود.روابط خوب با مشتری رمز موفقیت در تجارت و کسب و کار می باشد. CRM حاوی اجزاء تکنولوژیکی زیادی می باشد ولی تفکر در مورد شرایط تکنولوژیکیCRM اشتباه است .مناسب ترین راه شناخت CRM فرآیندی است که به جمع آوری تمامی اطلاعات در مورد مشتریان ، فروش،تاثیر بازاریابی، واکنشها و رفتار بازار در کنار هم کمک می کند.

 

   یو ام ال UML

زبان مدلسازی یکپارچه (UML) زبانی است برای مشخص‏سازی، ساخت، مجسم‏سازی و مستند‏سازی دست‏آوردهای یک سیستم متمرکز نرم‏افزاری. اول آنکه این زبان از مفاهیم Booch,OMT و OOSE که متدولوژیهای متداول OO می‏باشند منتج شده است. دوم، UML بر انچه که در حال حاضر توسط روش‏های موجود قابل انجام هستند، بنا شده است. سوم، زبان مدلسازی یکپارچه ، بر یک زبان مدلسازی استاندارد تمرکز می‏کند و نه یک فرایند استاندارد. اگر چه UML بایستی در زمینه یک فرایند به کارگیری شود، تجربه نشان می‏دهد که در سازمان‏های مختلف و با حوزه‏های مسئله متفاوت، فرآیندهای متفاوتی مورد نیاز است. بنابراین تلاش بر این است که ابتدا بر یک فرا‏مدل مشترک ( که معانی را یکپارچه می‏کند) تمرکز شود و در درجه دوم بر یک علامت‏گذاری مشترک (که برای فرد، استنباط این معانی را فراهم می‏کند) تمرکز گردد. ابداع‏کنندگان UML بر فرایند توسعه‏ای تاکید می‏کنند که مورد کاربردگرا، معماری گرا، تکراری و افزایشی است. UML، یک زبان مدلسازی را مشخص میکند که اتفاق نظر جماعت شی‏گرا بر مفاهیم اساسی مدلسازی است.

 

   مدرسه هوشمند smart school

مدرسه هوشمند در واقع مرحله برتری در كاربری فناوری اطلاعات در نظام آموزش است . مدرسه هوشمند ، مدرسه ای است كه مدیریت و كنترل آن مبتنی بر فناوری شبكه و رایانه است و محتوای بیشتر درسهای آن الكترونیكی است ، و نظام ارزشیابی و نظارت آن نیز هوشمند ( الكترونیكی) است. مدرسه هوشمند "دانش‌آموز– محور " است و در آن معلم نقش هدایتگر را دارد . دانش‌آموز بر منابع موجود در مدرسه یا شبكه های اطلاع رسانی بیرونی نیز دسترسی دارد و در استفاده از منابع برای درسهای خود آزاد است. او از دو نوع محتوا استفاده می‌كند : محتوای الكترونیكی – و محتوایی كه معلم تولید می‌كند. ارتباط والدین با این مدرسه "بر خط" (online) است، و از طریق اتصال به وسیله تلفیق كننده یا »مودم« (modem) به رایانه مركزی مدرسه ، این امكان را دارند كه با مدیر یا معلمان مدرسه ارتباط پیدا كنند و از وضعیت تحصیلی فرزند خود آگاه شوند . بانك اطلاعاتی مدرسه باید با استانداردهای روز جهان مطابقت داشته باشد. كتابخانه این مدرسه ، یك كتابخانه الكترونیكی است و دانش‌آموزمی‌تواند به صورت "برخط" (online) از آن استفاده كند. محیطهای گفت و گو ، بحث و پرسش و پاسخ به صورت همزمان و ناهمزمان در این مدرسه فعال است.

نوشته شده توسط ابوالفضل مرادیان ساعت 06:10 ق.ظ موضوع مطلب :‌ عمومی ,

ویرایش شده در سه شنبه 8 آبان 1386 و ساعت 07:10 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()